تبلیغات

انواع بتن

بتن سبک(clc)

  مواد اولیه ی بتن سبك:

بلوک سبک که به بلوک CLCنیز مشهور است، نوعی بلوک متخلخل می باشد که از ترکیب سیمان، ماسه ریزدانه و حبابهای هوا در بخارخانه و طی دوره نگهداری در انبار محصول در شرایط ویژه بدست می آید. تخلخل موجود در بلوک سبک، باعث مقاومت در برابر زلزله و عایق شدن در برابر صدا، گرما و سرما را سبب می شود. ساختار یکپارچه بلوک  CLC به دلیل روش تولید آن است که این ویژگی استحکام و مقاومت آن را در برابر زلزله بالا می برد. این بلوک تحت فشار مستقیم (پرس) تولید می شود.

 

فوم بتن - بتن کفی - بتن اسفنجی - Foam Concrete - Cellular Concrete

یکی از بتن های سبک پر مصرف و پر طرفدار ترین نوع بتن سبک همین بتن سبک کفی می باشد که فرآیند تولید ساده ای داشته ولی متاسفانه از مقاومت فشاری کمی برخوردار می باشد.

مواد اولیه: بر حسب دو نوع کاربرد مختلف 1- شیب بندی 2- تولید بلوک سبک سیمانی

 

             (۱)  

                  (۲)

ماسه ریزدانه با قطر حداکثر 3-4 میلیمتر(کیلوگرم)

        0

300

سیمان (کیلوگرم)

      300

320

ماده کفزا (ملاک نوع پروتئینه می باشد) لیتر

        2

1,5

الیاف پلی پروپیلن

          اختیاری

             اختیاری

ابتدا ملات ریزدانه سیمانی درون میکسر ساخته شده سپس کف به مخلوط اضافه می گردد.جهت تولید کف ماده کفزا به نسبت 1 به 25 با آب مخلوط شده و وارد فوم ژنراتور می شود ماده کفزا در فوم ژنراتور به کف تبدیل می گردد.این محصول در دهه 50 شمسی وارد ایران شد که متاسفانه در بیشتر مناطق هنورز در کشور با همان تکنولوژی در حال ساخت می باشد.

 تاریخچه تولید فوم بتن

اولین ثبت قانونی ابداع این نوع بتن در سال 1923 صورت پذیرفت هر چند در قبل از این تاریخ این نوع از بتن سبک در برخی کشورها مورد استفاده قرار می گرفته است.شاید به جرات بتوان گفت که اولین فردی که در ایران این نوع بتن سبک را پایه گذاری نمود آقای مهندس عدالت پور بودند ایشان در دهه 70 میلادی این بتن سبک را به ایران آوردند و بعد از ایشان هم پیشکسوتان تجربی و علمی نیز این نوع بتن را مورد آزمون قرار دادند از میان ایشان، آقای دکتر فامیلی از اولین افرادی در کشور بودند که به صورت علمی اقدام به انجام آزمون بر روی این بتن کردند ولی متاسفانه به دلیل مقاومت پایین و افت بالا این نوع بتن سبک در مقایسه با سایر بتن های سبک با استقبال کمتری روبرو شد.سالهای بعد همزمان با طرح توسعه حرم رضوی در مشهد مقدس نیاز به یک بتن سبک که علیرغم کاهش بار مرده به راحتی قابل تولید باشد بیش از پیش احساس شد که در این مورد نیز یکی از دوستان آقای مهندس عدالت پور که اصالتاً شیرازی بودند این کار به نحو احسن انجام دادند و این مطلب باعث جان گرفتن این نوع سبک در شرق کشور شد آقای مهندس .ص بعدها با مشارکت در بیشتر شرکتهایی که هم اکنون داخل مشهد، قم و سایر نقاط کشور مشغول ساخت خط تولید هستند قدم موثری در این باره برداشتند.

 

ویژگی های عمده فوم بتن

1 _ عامل اقتصادی : سبكی وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن یا توجه به نوع كاربرد آن , بطور كلی به لحاظ اقتصادی مخارج ساختمان را میزان قابل ملاحظه ای كاهش می دهد چون در نتیجه استفاده از آن , وزن اسكلت فلزی و دیوار ها و سقف كاهش یافته و ضمنا باعث كاهش مخارج فونداسیون و پی در ساختمان می گردد كه با توجه به خواص فوق , با سبك تر بودن ساختمان , نیروی زلزله خسارات كمتری را در صورت وقوع متوجه آن می سازد .

2 _ سهولت در حمل و نقل و نصب قطعات پیش ساخته : حمل و نقل قطعات پیش ساخته : حمل و نقل قطعات پیش ساخته با فوم بتن هزینه كمتری را نسبت به قطعات بتنی دربرداشته و نصب قطعات بعلت سبكی آنها . بسیار آسان می باشد , هر گونه نازك كاری براحتی روی پوشش فوم بتن قابل اجراست و ضمنا چسبندگی قابل توجهی با سیمان و گچ دارد .

3 _ خواص فوق العاده عایق بودن در مقابل گرما , سرما و صدا : فوم بتن به علت پائین بودن وزن مخصوص آن یك عایق موثر در مقابل گرما , سرما و صداست . ضریب انتقال حرارتی فوم بتن بین65 0/0 تا 435/0 k cal / m2 hc می باشد ( ضریب هدایت حرارتی یتن معمولی بین 3/1 تا 7/1 می باشد ) استفاده از فوم بتن بعنوان عایق باعث صرفه جویی در استفاده از وسائل گرم زا و سرما زا می گردد . فوم بتن عایق مناسبی جهت صدا با ضریب زیاد جذب آگوستیك به سمار می رود كه در نتیجه بعنوان یك فاكتور رفاهی در جهت جلوگیری از ورود صداهای اضافی اخیرا مورد توجه طراحان قرا كرفته است .

4 _ خصوصیات عالی در مقابل یخ زدگی و فرسایش ناشی از آن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب : نظر به اینكه فوم بتن در قشرهای سطحی دارای تخلخل فراوان می باشد در نتیجه شكاف های موئین و و درزهای كمتری در سطح ایجاد می شود و اگر  پوشش فوم بتن با ضخامت كافی مورد استفاده قرار گیرد در مقابل خطر نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت .

5 _ مقاومت فوق العاده در مقابل آتش : مقاومت فوم بتن در مقابل آتش فوق العاده می باشد . به طور مثال قطعه ای از نوع فوم بتن با وزن فضایی 700 الی 800 كیلو گرم در متر مكعب كه حداقل 8 سانتی متر ضخامت داشته با شد به راحتی تا 1270 درجه سانتی گراد را تحمل می نماید و اصولا  در وزن های پائین غیر قابل احتراق است .

 6_ قابل برش بودن :6 به دلیل قابل برش بودن با اره نجاری و میخ پذیر بودن آن . كارهای سیم كشی و نصب لوازم برقی و تاسیسات خیلی سریع و به راحتی قابل عمل خواهد بود .

كاربرد فوم بتن در ساختمان

1 _ شیب بندی پشت بام : فوم بتن با صرفه ترین و محكم ترین مصالح سبكی است كه می توان از آن برای پوشش شیب بندی استفاده نمود  . نظر به اینكه با دستگاه مخصوص به صورت بتن یكپارچه در محل قابل تهیه و استفاده است می توان مستقیما روی آن را عایق بندی یا ایزولاسیون نمود .

2 _ كف بندی طبقات : به دلیل سبكی وزن فوم بتن و آسان بودن تهیه آن . می توان تمامی كف طبقات . محوطه و بالكن ساختمان را بعد از اتمام كارهای تاسیساتی با آن پوشانده و بلافاصله عملیات بعدی را مستقیما روی آن انجام داد .

3 _ بلوك های غیر بار بر سبك : با بلوك های تو پر به ابعاد دلخواه می توان تمامی كار تیغه بندی قسمت های جدا كننده ساختمان را با استفاده از ملات یا چسب بتن انجام داد . با این نوع بلوك ها علاوه بر اینكه از سنگین كردن ساختمان جلوگیری می شود عملیات حمل و نصب خیلی سریع انجام می گیرد و دست مزد كمتری هزینه می شود . پس از اجرای دیوار می توان مستقیما روی آن را گچ نمود . این بلوك ها دارای وزن فضایی بین 800 الی 1100 كیلو گرم می باشند .

4 _ پانل های جدا كننده یكپارچه و نرده های حصاری جهت محوطه و كاربری در موارد خاص : جهت ساخت دیوارهای سردخانه ها . گرم خانه ها و سالن های ضد صدا می توان در محل با قالب بندی . فوم بتن را به صورت یك پارچه عمودی ریخت . به دلیل ویژگی عمده عایق بودن این نوع بتن . جهت عیق بندی سردخانه ها . گرم خانه ها . پوشش لوله های حرارتی و برودتی و ...... كاربرد مهمی دارد . ضمنا به دلیل اینكه عایق صدا می باشد برای موتورخانه ها و اتاق های آكوستیك مورد استفاده وسیع قرار می گیرد .

 

انواع بتن سبك بر اساس دانسیته :

1. بتن سبك با دانسیته سنگین
دانسیته در حد 1200 كیلوگرم در متر مكعب (مقاومت فشار 65 كیلوگرم به سانتیمتر مربع) تا دانسیته در حد 1600 كیلوگرم در متر مكعب (مقاومت فشار 176 كیلو گرم بر سانتیمتر مربع) دانسیته های بالاتر در حد 1800 كیلوگرم در متر مكعب و با مقاومت فشار حدود 250 كیلو گرم بر سانتیمتر مربع بدون مشكل قابل دسترسی می باشد كه برای بعضی سازه های باربر در ساختمانها توصیه می شود. برای اسكلت ساختمانهای بلند و دیوارهای باربر و تقویت شده دانسیته های 1400 كیلو بر سانتیمتر مكعب و برای دیوارهای میانی با ضخامت های 65 تا 80 میلیمتر نیز بكار گرفته می شود (بدیهی است كه كاهش یک تن وزن هر متر مکعب دیوار دیوار باعث كاهش هزینه های ناشی از ایجاد اسكلت های فلزی گران قیمت سنگین برای ساختمان می گردد)
هر چند برای پوشش سقف ها از قطعات و پانل های پیش ساخته بتن سبك می توان استفاده نمود. ولی پركننده های بتن سبك به جای مصالح كنونی برای روی سقفها و شیب بندی ساختمانها می تواند راندمان حرارتی و صوتی ساختمان را تا حد 4 برابر بتن معمولی افزایش دهد. سبکی سازه نه فقط در شرایط طوفان و زلزله ایمنی ساختمان را بالا می برد بلكه در سایر نقاط كشور كه زلزله خیز نیستند به ایمنی ساختمان كمك می كند.
سرعت اجرا بتن سبك برای پروژه های ساختمانی بزرگ و صنعتی نقش عمده ای دارد. بخصوص اگر بلوكهای پیش ساخته بتن سبك برای دیوارها استفاده گردد. مونتاژ قطعات پیش ساخته به علت سبكی، سرعت اجرا ارزانتر تمام می شود. در صورتیكه نیاز به قطعات پیش ساخته نباشد می توان تركیب بتن را در یك واحد مرکزی تولید و توسط میكسرهای آماده به محل كار حمل و با كمك پمپ و یا جراثقال بتن ریزی را در طبقات انجام داد.

قابل برش بودن : به دلیل قابل برش بودن با اره نجاری و میخ پذیر بودن آن. كارهای سیم كشی و نصب لوازم برقی و تأسیسات خیلی سریع و به راحتی قابل عمل خواهد بود.بكارگیری این دیوارهای پیش ساخته و یا دیوارهایی كه با این دانسیته در محل بتن ریزی می شود وزن مرده ساختمان را در مقایسه با آجر حدود 50 درصد كاهش می دهد. این كاهش وزن باعث كاهش هزینه های تولید مسكن شده و بدین ترتیب گروه کثیری از مردم می توانند خانه های ارزان قیمت تر و ایمن تر داشته باشند. علاوه بر این به علت نازك شدن دیوارهای ساختمانها سطح مفید منازل تا حدود 7 درصد افزایش می یابد و فضای مفید ساختمانها افزایش پیدا می كند.
2. بتن سبك با دانسیته متوسط

پانل های پیش ساخته بتن با وزنهای800 - 1000 كیلو گرم در متر مكعب برای دیوارهای غیر باربر برای سازه های ساختمانی فلزی و بتنی كاربرد فراوانی دارند. دیوارهای داخلی ساختمان در ابعاد مثلا 200 ×250 ×500 میلیمتر و برای دیوارهای خارجی 500 × 250 × 100 میلیمتر به صورت استاندارد در ساختمانهای بلند مرتبه استفاده شده است.
از ویژگی های دیگر بتن سبك قابلیت گچ كاری سطوح آن است (تخلخل ناشی از هوا در سطح بتن جذب و استحكام گچ را افزایش می دهد) برش، لوله كشی برق و میخكوبی روی بتن سبك بسیار ساده انجام می گیرد. علاوه بر این، نصب چهارچوب درب و پنجره روی دیوارهای بتنی با سهولت کامل انجام می پذیرد. همه این ویژگی ها كاهش هزینه های بیشتری را در سازه برای مصرف كننده بهمراه دارد.

محاسبات انجام شده در كشور های اندونزی، مالزی، هند و تایوان نشان داده كه كاهش هزینه ناشی از بکارگیری بتن سبك در ساختمانها 10- 15 درصد از هزینه ساخت را در مقایسه با آجر كاسته است. البته هزینه انرژی مصرف شده در پخت آجر در این محاسبات منظور نشده است.

3. بتن سبك با دانسیته پایین

دانسیته های كمتر در حد 300 تا 600 كیلوگرم در متر مکعب برای افزایش عایق حرارتی سازه ها ایده آل هستند. مقاومت بتن سبك در مقابل آتش، جذب آب و صوت این محصول را در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در بازار بسیار جذاب نموده است. هر چند كه سایر مصالح ساختمانی كه برای عایق كاری ساختمان بكار می روند ممكن است سبكتر باشند ولی قیمت بالای آنها و كاهش راندمان آنها به علت جذب زیاد رطوبت باعث شده است كه بتن سبك جایگزین بهتری در مقایسه با مصالح ساختمانی فوق باشد. بتن سبك با دانسیته های اشاره شده، سایر مشکلات نصب و بهره برداری از محصولاتی كه صرفاً برای عایق بندی استفاده می شود را ندارد. در واقع بتن سبك تولیدی گروه تولیدی و صنعتی نوین بتن برای استفاده در هتلها و ساختمانهای تجاری و مدارس كه آلودگی صوتی یكی از معضلات این اماکن می باشد بسیار مطلوب است.
فوم بتن محصولی است جدید جهت مصارف مختلف در ساختمان كه به علت خواص فیزیكی منحصر به فرد خود بتنی سبك و عایق با مقاومت لازم و كیفیت مطلوب نسبت به نوع استفاده از آن ارائه می دهد. این محصول از تركیب سیمان, ماسه بادی (ماسه نرم), آب و فوم (ماده شیمیائی تولید كننده كف) تشكیل می شود. ماده كف زا در ضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص, با سرعت زیادی, حباب های هوا را تولید و تثبیت نموده و كف حاصل كه كاملاً پایدار می باشد در ضمن اختلاط با ملات سیمان و ماسه بادی در دستگاه مخلوط كن ویژه, خمیری روان تشکیل می دهد و در قالب های فلزی، پلاستیکی، لاستیکی و فایبرگلاس شکل می گیرد. این خمیر پس از خشك شدن با توجه به درصد سیمان و ماسه بادی دارای وزن فضایی از 300 الی 1600 كیلو گرم در متر مربع خواهد بود.

 

روشهای عمل آوری بتن 

 روش به عمل آوری، استحکام و گیرایش نهایی بتن سبک مشابه بتن معمولی می باشد و هر چه رطوبت هوا کمتر باشد میزان آبدهی بتن پس از تولید بیشتر خواهد بود.

 

روش طبیعی (هوای آزاد):

بتن ساخته شده در تابستان مرطوب نگه داشته می شود و بیشتر در ساختمانها و سازه ها کاربری دارد. عمل آوری بتن سبک همان سیکل های ( 28 روز ) بتن معمولی را در هوای باز طی می کند.
روش غیر طبیعی با کمک افزودنی ها: با افزودن 1 تا 2 درصد تسریع كننده به مخلوط بتن می توان سرعت تولید بتن در قالب ها را افزایش داد تا گیرایش بتن سریعتر انجام گیرد.

 

روش هوای گرم:

بتن تولید شده بلافاصله در تونل های گرم قرار می گیرد. توصیه می گردد در جه حرارت داخل تونل از 30 درجه بیشتر نباشد و پس از سه ساعت 50 تا 60 درجه افزایش یابد و همین درجه حرارت برای 3 تا 4 ساعت حفظ گردد. پس از گذشت 7 ساعت حرارت دهی به روش فوق درجه حرارت باید کاهش یابد تا زمانیكه درجه حرارت تونل پس از دو ساعت به درجه حرارت محیط برسد. بدین ترتیب پس از حدود 9 تا 10 ساعت قالب ها را میتوان از تونل خارج و انبار نمود. ( توجه: باید به فضاهای خالی داخل تونل توجه خاص نمود زیرا روی درجه حرارت محیط تونل اثر می گذارد.)

 

روش به عمل آوری بتن با بخار:

این روش نیز شبیه بتن معمولی می باشد به نحوی که بتن ریخته شده باید پس از 5 تا 6 ساعت در معرض بخار قرار گیرد در واقع زمانیکه بتن شروع به سخت شدن می کند یک سیکل کامل معمولأ 8 ساعته را طی می كند. در 2 ساعت اولیه درجه حرارت باید به تدریج تا 60 درجه افزایش یابد و برای 4 ساعت در همین درجه حرارت حفظ گردد. از ساعت هفتم و هشتم حرارت را تا درجه حرارت محیط باید کم نمود.

 

توجه: برای کاهش زمان به 5 تا 6 ساعت می توان از آب داغ برای ترکیب سیمان استفاده نمود و یا از جریان هوای داغ برای 2 – 3 ساعت اول خشک کردن بتن بهره گرفت.

 

تولید بتن فوق سبک مقاوم در کشور


فناوران ایرانی موفق به تولید ساخت بتن فوق سبک مقاوم بدون اتوکلاو با دانسیته 106 و مقاومت 724 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع شدند.

فناوران ایرانی موفق به تولید ساخت بتن فوق سبک مقاوم بدون اتوکلاو با دانسیته 106 ومقاومت 724 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع شدند. یونس نظیفی مخترع این بتن اظهار کرد: از آنجایی که این آوار و وزن بالای مصالح ساختمانی است که انسان‌ها را به کام مرگ می‌کشاند نه زلزله، کاهش وزن قطعات سازه‌یی مانند سقف از اهمیت بیشتری نسبت به دیوارها، پارتیشن‌ها، دیوارهای غیر باربر برخوردار است.
وی افزود: سقف‌های ساخته شده‌ از نوع بتن L.S.N.C بوده و با وزن بسیار پایین دارای مقاومت بالایی است که در چهار تیپ مختلف ساخته شده است که تحت دو هزار و 500 کیلوگرم وزن قرار داده شده و با موفقیت مقاومت خود را نسبت به بارهای زنده و مرده مورد نظر نشان داده است.
نظیفی افزود: در مرحله بعدی، این سقف بتنی را با بار 5500 کیلوگرم تست کردیم که توانست با موفقیت تست‌های غیر مخرب را نیز در 88 روز پشت سر گذارد. وی در پایان در خصوص نحوه تولید این قطعه بتنی فوق سبک خاطرنشان کرد: با طرح اختلاط ویژه نوعی بتن خاص به نام L.N.S.C ایجاد شرایط خاص در هنگام اختلاط و افزودن دانه‌بندی ویژه به مقاومت و وزنی مورد نظر در تولید بتن دست یافتیم.

 

معرفی بتن سبک هوادار اتوکلاو شده (AAC)

بتن هوادار اتوکلاو شده یا همان بتن گازی اتوکلاوی شامل مواد اولیه زیر می باشد:

1- ماسه میکرونیزه سیلیسی با خلوص حداقل 85% به میزان 400 تا 500 کیلوگرم در هر مترمکعب

2- آهک آزاد (هیدراته نباشد) 100 تا 200 کیلوگرم در هر متر مکعب

3- سیمان 70 - 150 کیلوگرم در هر مترمکعب

4- پودر آلومینیوم 0.3 تا 1 کیلوگرم در هرمتر مکعب

5- فوق روان کننده و سایر افزودنیهای بتنی

 

بهترین نوع بتن سبك

 همه ی انواع بتن سبک می توانند بهترین نوع باشند منوط به این نکته که در کدام منطقه تولید شده و در کدام منطقه مصرف می شوند به عنوان مثال استان خوزستان:بهترین بتن سبک پیشنهادی در این منطقه فوم بتن یا همون بتن کفی می باشد شاید شما عزیزان ظرفیت پایین و تولید کارگاهی این محصول را بزرگترین عیب آن می دانید در حالیکه با پیشرفت های صورت پذیرفته هم اکنون خطوط تولید کاملاَ صنعتی با تولید روزانه بیش از 500 متر مکعب وجود داشته و محصول تولیدی آنها دارای کیفیت برتری می باشد.

ولی در استان قزوین و مناطق شمالی استان مرکزی بهترین نوع تولید بتن سبک بتن هوادار اتوکلاو شده یا همان AAC می باشد که با برند هبلکس شناخته شده تر می باشد.

در استان تهران و برخی دیگر از استانهای کشور بهترین نوع تولید تولید بلوکهای لیکا می است.


خواص فوق العاده بتن سبک:
- کاهش وزن مرده ساختمان
- کاهش هزینه سرمایه گذاری در اسکلت فلزی
- کاهش هزینه ساخت و افزایش بهره وری
- مقاومت بسیار بالا در برابر آتش سوزی
- کاهش سرمایه گذاری تجهیزات برودتی و حرارتی
- کاهش مصرف انرژی
- کاهش قابل توجه آلودگی صوتی
- تکمیل سریعتر پروژه ها و سازه ها

قابلیت اجرای رنگ و روکش PVC و HPL قابلیت بالای سوراخ کاری، برش کاری، اره کاری و نصب بآسان تجهیزات روکار بر روی بلوک
سرعت اجرای بسیار بالا به دلیل ابعاد بزرگ و مناسب و استفاده کم از ملات
کاهش هزینه حمل و نقل و نگهداری به دلیل استفاده کمتر از مواد اولیه بتن با کارایی بالا
طول عمر بالا و مقاوم در برابر موریانه زدگی و حشرات موذی، قارچ ها و سایر عوامل محیطی مزاحمو ضد حریق و مقاومت بسیار بالا در برابر هوازدگی..


بتننن سبک کف دار یا بتن سبک فومی به نام دیگر بتن سلولی، یکی از انواع بتن سبک می باشد که بیش از 20 درصد آنرا هوا تشکیل داده است. این امر با استفاده از ترکیب ماده کف از پیش شکل یافته و مخلوط پایه سیمانی ایجاد می شود.